Top trendy v e-commerce v roce 2024

E-commerce je extrémně dynamické prostředí, motivované neustálými inovacemi především díky velké konkurenci mezi jednotlivými velkými hráči. V podstatě platí, že pokud jeden obchod nebo Marketplace zavede nějakou revoluční novinku, která má povětšinou za cíl lepší nákupní zážitek a retenci uživatelů, ostatní ji musí co nejrychleji mít také. Pouhý rok tedy právě v ecommerce může trvat z pohledu IT vývoje stejně dlouho, jako jinde tři. Jinými slovy, peníze z nákupů jsou všechno a vše se jim podřizuje. Jaký tedy byl a je rok 2024 ve světě ecommerce, jaké trendy jí aktuálně hýbou? Vybírám to nejzajímavější z pohledu spotřebitele. 

AI. A personalizace. Zase? 

Nemáte už AI dost? Nevidíte tuhle zkratku skoro na každém rohu? Může být. Skutečnost je ale taková, že umělá inteligence, především ve spojení s personalizací, je jedním ze zcela klíčových hybatelů ecommerce za poslední dva roky.  

Už jsme si zvykli, že díky pokročilým algoritmům např. strojového učení, jaké využívá například náš nástroj Zoe.ai, dokážeme naprosto personalizovat produkty na jednotlivých stránkách eshopu dle individuálních preferencí každého z uživatelů. Dobře, to je dnes, řekněme, tržní benchmark. 

Věděli jste ale, že podobným způsobem může fungovat např. i chytré vyhledávání, resp. jeho našeptávač? Případně i product listing, tedy stránka s výsledky vyhledávání? Nemusí to být zboží seřazené jen dle relevance daného vyhledávacího dotazu, ale právě znovu dle vašich individuálních preferencí. 

Další využití pro AI – a tady naprosto klíčové, bez ní by to skutečně nešlo – u inovativní, ale stále se rozšiřující funkce tzv. „guided sellingu“, tedy velmi chytrého nákupního rádce. Nejedná se jen o chatbota – dokáže si s vámi sofistikovaně povídat o počasí, ale v průběhu konverzace vám jemně nebo naopak „natvrdo“ – jak si ho nastavíte – podsouvat produkty, které např. využijete v dešti, nebo když svítí slunce. Mimochodem, i to dnes Zoe.ai umí – napište do nákupního rádce třeba “mám hlad“, a i přesto, že prodáváte pouze oblečení, dokáže vám vtipně nabídnout např. tričko s obrázkem melounu nebo hot-dogu. 

AI může pomoci i v dalších disciplínách, např. vizuální doporučování pomocí podobnosti obrázku. Hledáte puntíkaté plavky a chcete vidět více různých typů? Výborně, z produktového katalogu vám dle podobnosti obrázku chytrý vyhledávač vytáhne všechny plavky s tímto vzorem, a seřadí je do „včelí plástve“, kde uprostřed máte vybraný produkt, a čím více směrem doprostřed k němu, tím jsou produkty podobnější. 

Poslední a asi nejnovější využití nachází v generování obrázků a videí, které mohou propagovat vhodné produkty, nebo dokonce vytvářet obsah generovaný přímo na místu konkrétnímu uživateli – tedy např. personalizovanou reklamu na produkty, o nichž víme, že jsou v jeho hledáčku. 

Omnichannel vládne světu, mobily ale vládnou víc 

Abyste byli úspěšných obchodník v ecommerce, potřebujete zvládnout bezproblémově obchodovat skrze různé nákupní kanály. Ať už se jedná o kamenné prodejny, mobilní aplikaci, nebo eshop naprosto přizpůsobený jak nakupování z mobilu, nebo z desktopu. Letáčky už dnes neletí, a tak zákazníky spíše naženete ze sociální sítě, než ze schránky před domem. 

Když už jsme u mobilních nákupů, jejich podíl rok od roku stále více roste. Je to logické – jednak vlastníme stále technologicky pokročilejší mobily, které nám víc a víc nahrazují běžný počítač nebo fotoaparát, druhak (a možná právě proto) je to jednodušší a masově stále více rozšířený způsob nakupování. Nebo jsme jen líní. Mobilem už dnes nakupují z více než 50% i lidé v důchodovém věku.  

Rychlé doručení a logistika 

Před půlnocí objednáš, ráno…? Nechci parafrázovat jednu známou reklamu, spíše vypíchnout další benchmark. Pár let zpátky bylo doručení do týdne bráno jako slušná rychlost. Dnes jste za tři pracovní dny už spíše pomalejší průměr a druhý den je v podstatě new normal, minimálně u větších hráčů. Ruku v ruce s tím jde rozvoj doručovacích boxů a naopak ústup kamenných výdejen, byť třeba externích poskytovatelů (například trafiky). Box má totiž otevřeno 24/7, a není nic lepšího, než dojít třeba pro dětské plenky v deset večer při procházce se psem.  

Chytré sklady fungující na principu AI a robotiky sice ještě nejsou zlatým standardem třeba české ecommerce, velcí hráči na ně ale už začínají pomalu najíždět. Tato technologie se v horizontu jednotek let stane nejen nutnou, ale především dostupnější a tím i rozšířenější i pro ty o řád menší eshopy. Co pak budou ale dělat skladníci, to nevíme.  

Social, voice a rozšířená realita 

Na facebooku, Instagramu nebo TikToku už nejde jen o scrollování a přeskakování reklam, dnešním trendem je využívání např. influencerů k propagování vhodných produktů a samozřejmě v ideálním případě jejich okamžitému nákupu. Zajímavé je, že tady vedle velkých zavedených hráčů bodují i menší eshopy.  

Využití v personalizaci najde nejen klasické vyhledávání formou psaní, ale také to hlasové. Spousta uživatelů už dnes využívá hlasové vyhledávače (např. Amazon Alexa nebo Google Assistant) pro nalezení vhodných produktů produktů a jejich nákup. Hlasové technologie jsou tedy logicky na vzestupu a neustále se zpřesňují, včetně možný personalizačních funkcí. V dalších letech tedy určitě očekávejme vzestup této doteď lehce přehlížené technologie. 

Když už jsme u hlasu, proč nejít ještě o kousek dál? Rozšířená realita (AR) a virtuální realita (VR) umožňují zákazníkům "vyzkoušet" produkty před nákupem, jedná se o fenomén známý již teď z fashion, nebo prodeje nábytku.  

Resale 

V posledních několika letech se hodně změnil názor spotřebitelů na secondhand zboží. Nákupy z druhé ruky, dříve stigmatizované, jsou nyní in. Více než polovina všech spotřebitelů (52 %) si totiž v posledním roce koupila nějakou věc z druhé ruky a očekává se, že trh s již použitými výrobky bude dále růst. 

S rostoucí popularitou oběhového hospodářství otevírají značky po celém světě své vlastní obchody pro další prodej a vyzývají spotřebitele, aby odevzdávali použité věci, od starých džínů přes značkové kabelky až po kuchyňské spotřebiče. Chcete-li získat svůj díl koláče, buďte při vstupu na trh strategičtí. To znamená zavést robustní systémy pro správu zásob a objednávek s přehledem v reálném čase a možnostmi zpětné logistiky.